top of page
  • Zdjęcie autoraJolanta Zelek

Brodawki wirusowe stóp

Zaktualizowano: 30 mar


Za powstanie brodawek (kurzajek) odpowiedzialne są wirusy. Dlatego zanim zgłębimy temat brodawek rozpocznijmy od zapoznania się z wirusami.


Wirusy są cząstkami zbudowanymi z białek oraz kwasów nukleinowych, posiadają zdolności do samoistnego rozmnażania się. W celu powielania swojego materiału genetycznego wykorzystują komórki organizmu żywego między innymi komórki skóry człowieka. Do zakażenia najczęściej dochodzi na drodze bezpośredniego kontaktu fizycznego, ale poszczególne typu wirusów mogą przenikać do organizmu człowieka na inne swoiste sposoby. Wirusy wnikając i namnażając się w komórkach, wywołują różne reakcje w skórze, począwszy od pęcherzyków a kończąc na guzkach.


Brodawki wirusowe (verruca) powodowane są przez rozpowszechniony w środowisku wirus brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Varius - HPV). Wirus wnika do skóry człowieka poprzez uszkodzenia naskórka i namnaża się w komórkach nabłonka tworząc grudkę o zrogowaciałej powierzchni. Brodawka powstaje po ok od dwóch miesięcy do pół roku od zakażenia HPV. Szybkość jej wzrostu jest kwestią indywidualną.


Brodawki stóp występują w dwóch odmianach klinicznych. Jako pojedyncze lub nieliczne głębokie bolesne wykwity tzw. Myrmecia wywołane przez HPV 1 oraz brodawki mozaikowate wywołane przez HPV 2, pod postacią drobnych wykwitów skupiających się w większe ogniska.


W gabinecie podologicznym po rozpoznaniu zmiany podolog dobiera odpowiednią metodę i przystępuje do zabiegu usunięcia brodawki wirusowej. Polega on na oczyszczeniu miejsca zabiegowego, usunięciu zrogowaceń a następnie aplikacji odpowiedniego preparatu wraz z opatrunkiem. Zabieg jest bezbolesny natomiast dolegliwości bólowe mogą się pojawić w drugiej dobie po zabiegu.


Niezwykle istotną rolę w terapii brodawek wirusowych odgrywa układ odpornościowy. Obciążenie tego układu jest jednoznaczne z łatwością infekcji. Należy zwrócić uwagę na dietę aby była bogata w błonnik i nie zawierała zbyt dużo cukru. Równie cennymi czynnikami są: aktywność fizyczna, unikanie stresu, zadbanie o dobry sen oraz w przypadku niedoboru witaminy D, jej suplementacja.


efekty terapii brodawek wirusowych

efekty terapii brodawek wirusowych


efekty terapii brodawek wirusowych

*Efekty terapii są kwestią indywidualną i zależą od wielu czynników

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page